GALA Kwiaciarnia - Dębica, ul. Piłsudskiego 16. Zadzwoń i zapytaj o wycenę: Tel. 530 715 501

Go to top of page

Problem stulejki u nastolatków

Zdaje się, że tabu w Polsce sięgnęło już takiego poziomu, w którym nie mówi się nawet o problemach zdrowotnych związanych ze strefami seksualnymi, intymnymi. A przecież tu chodzi przede wszystkim o nasze zdrowie! Nie można milczeć. Trzeba pytać i mówić otwarcie. Jeśli kwestie dotyczące naszych narządów rozrodczych zostaną zlekceważone już w dzieciństwie, nie poradzimy sobie z problemami, które możemy spotkać w życiu nastoletnim. Zamiast promować wstyd, powinniśmy szerzyć profilaktykę, a także otwartość, naturalne poszukiwanie pomocy, gdy coś jest nie tak. O ile łatwiejsze byłoby wtedy życie. Ile problemów zostałoby rozwiązanych... Może nawet ta mityczna "stulejka u nastolatków"?

Mężczyzna z problemem stulejki przed wizytą w gabinecie Derm-Estetyka

Im wcześniej, tym lepiej

Panuje powszechne przekonanie, iż stulejka to tylko problem dotykający najmłodszych chłopców. Zapominamy, że przecież ludzkie ciało nie zawsze działa według schematów i zdarzają się odstępstwa od reguły. Choć statystycznie u większości chłopców napletek odkleja się do 3 roku życia, zdarzają się przypadki, gdy proces ten ma miejsce dopiero w okresie dojrzewania. Gdy u dziecka zaobserwowane są jakieś nieprawidłowości w tym względzie, należy skonsultować się z urologiem. W przypadku nastolatków sprawa jest już trudniejsza, gdyż rodzic zazwyczaj nie będzie zdawał sobie sprawy z tego, że chłopak ma problem. Wymagałoby to od niego ujawnienia dolegliwości, która przecież jest wstydliwa, już przez sam fakt, iż jest związana z jego strefami intymnymi. Jednak zaniedbanie problemu wcale go nie wyeliminuje. Stulejka u nastolatka będzie wiązała się z trudnościami w oddawaniu moczu, zachowaniem higieny, a także stanami zapalnymi w okolicach napletka. Zapomina się również, iż stulejka zwyczajnie będzie sprawiać ból podczas erekcji, a dotyczy to nie tylko nastolatków, a przede wszystkim dorosłych mężczyzn, którzy problem stulejki postanowili "przeczekać". O zabiegu stulejki warto dowiedzieć się więcej, rzetelne informacje pozyskać można na stronie gabinetu Derm-Estetyka, w której ofercie znajduje się operacja stulejki Gdańsk / Gdynia, która jest zabiegiem nieinwazyjnym i z szybką rekonwalescencją.

Kiedy zabrać dziecko do lekarza?

Przecież "stulejka" to nie wyrok! Da się ją leczyć i nawet nie podlega dyskusji, iż trzeba! Można tego dokonywać na różne sposoby. W przypadku małych chłopców najczęściej robią to matki podczas kąpieli poprzez samodzielne odciąganie napletka. Wymaga to jednak zachowania odpowiedniej delikatności. Nic nie może być w tym wypadku wykonywane na siłę, gdyż nie dość, że przysporzyłoby to wiele bólu dziecku, mogłoby skończyć się pęknięciem napletka. Jeśli samodzielne działanie nie przynosi efektów, należy zgłosić się po konsultację lekarską, po której najczęściej zalecana zostaje maść ze sterydami, w celu nacierania nią napletka.

Stulejka u nastolatków

Niestety w przypadku nastolatków prawdopodobnie problem będzie trzeba rozwiązać poprzez zabieg chirurgiczny. Pocieszające jest jednak to, iż nie jest on inwazyjny czy niebezpieczny. Wykonuje się go na znieczulonym miejscu. Może odbyć się na dwa różne sposoby. Pierwszy z nich: obrzezanie, czyli całkowite lub częściowe usunięcie napletka. Również ten zabieg można wykonać w czterech różnych technikach, które różnią się od siebie ilością wyciętej skóry. Natomiast drugi sposób operacyjny: plastyka napletka, polegająca na wykonaniu odpowiedniego nacięcia wzdłuż osi prącia i poszerzeniu ujścia napletka. Metoda operacyjna dostosowywana jest, w zależności od stopnia zaawansowania problemu.

Konsekwencje nieleczonej stulejki

O co jednak tyle krzyku? Czemu leczenie stulejki jest takie ważne? Poza wcześniej wspomnianym bólem, higieną i trudnościami z oddawaniem moczu (które mogą przybierać na sile), pośrednio może ona wpłynąć również na występowanie niepłodności. W wyniku powikłań z nią związanych mężczyźni muszą mierzyć się z infekcjami, których skutki wpływają na ich stan zdrowia, a także ich partnerek seksualnych. Stąd późniejsze problemy z poczęciem dziecka. Dodatkowo stulejka sprzyja rozwojowi nowotworów prącia i raka szyjki macicy u kobiet. Nie można również zapomnieć o znacznym wpływie tego problemu na męską psychikę, gdyż każdy z wymienionych wyżej skutków odciska na niej swoje piętno.

Konsultacja przed operacją stulejki w gabinecie Derm-Estetyka

Stulejka to problem jak każdy inny! Powszechny, normalny, do wyleczenia. Należy z nią oswajać chłopców. Tłumaczyć, że trzeba zapomnieć o wstydzie i taktyce "przeczekania", a zawsze pamiętać o swoim zdrowiu i naturalności własnego ciała, które nie jest idealne i potrzebuje stałej obserwacji i opieki. Dla własnego zdrowia fizycznego i psychicznego.